вторник, 20 декабря 2011 г.
პროექტი
1 | პროექტის სახელწოდება. | ფოლკლორი და ტრადიციული დღესასწაული ლეჩხუმში. |
2 | პროექტის მთავარი იდეა | გვიყვარდეს ჩვენი კუთხე, პატივი ვცეთ წინაპართა ნამოღვაწარს, ლეჩხუმში გაბნეული ყველა მარგალიტი საინტერესო მასალა განვათავსოთ ინტერნეტ სივრცეში, რომ ყველასთვის ხელმისაწვდომი იყოს ვინ ვართ და როგორია ჩვენი ფესვები. |
3 | პროექტის აქტუალობა | არ დაიკარგოს ტრადიცია |
4 | პროექტის მიზანია | ხალხში გაბნეული ინფორმაციის კვლევა, ადათ–წესების ღრმად შესქავლა ისტ.–ის პირადი კომუნიკაციის საშუალებით ინფორმაციის მოძიება ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით დაეუფლებიან ტექნოლოგიების გამოყენებას მოძიებბული მასალის დახარისხება, ზეპირმეტყველების განვითარება,ბუკლეტების შექმნა. |
5 | მონაწილეთა ასაკი | 14–15–16 |
6 | ვადების ხანგრძლივობა | 1–2 თვე |
7 | მოსალოდნელი შედეგები/ პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას. | მოსწავლეებს განუვითარდათ კომუნიკაციის უნარი , კვლევა–ძიების უნარი, იეწავლიან პრეზენტაციის წარმართვას ბუკლეტების შექმნას გაიწაფებიან ისტ–ის ტექნოლოგიების გამოყენებაში. |
8 | პროექტის საჭირო რესურსები | საწერკალამი, რვეული, ციფრული კამერა, პროექტორი და კომპიუტერი. |
9 | საგნებთან/ საგნობრივ ჯგუფებთან ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი. | ისტორია, ისტი |
10 | პროექტის მსვლელობა | ჯგუფის შექმნა, ჯგუფის ხელმძღვანელის არჩევა, ჯგუფი რომელიც–მოიძიებს ფოლკლორულ ნიმუშებს, ჯგუფი რომელიც მოიძიებს ადათ–წესებზე ინფორმაციას .ჯგუფი –რომელიც დაახარისხებენ და განათავსებენ მოკვლეულ მასალას ინტერნეტ სივრცეში. |
11 | პროექტის ხელმძღვანელი/ | იათამზე ჩაჩხიანი |
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა | საქართველო–რუსეთის–ურთიერთობა გეორგიევსკის ტრაქტატი |
სწავლების საფეხური | დაწყებითი v კლასი |
მოსწავლეთა რაოდენობა | 3 მოსწავლე სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის |
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა | მოსწავლე შეძლებს მმართველობითსტრუქტურების გაანალიზებას,გაიგებს რა ადგილი უჭირავს საგარეო პოლიტიკისგავლენას ქვეყნის განვითარებაზე. |
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები | მოსწავლე შეძლებს საკუთარი აზრის ჩამოყალიბებას და არგუმენტალურად დაცვას. მოსწავლე შეძლებს მმართველობითი სტრუქტურების გაანალიზებას გაიგებს რა ადგილი უჭირავს საგარეო პოლიტიკის გავლენას ქვეყნის განვითარებაზე. |
წინასწარი ცოდნა | მოსწავლეებს უნდა შეეძლოთ განსაზღვრონ გეორგიევსსკის ტრაქტატის წინა პერიოდის საქართველოს პოლიტიკური ურთიერთობა.რამაც აიძულა ერეკლე მეფე მისულიყო ამ გადაწყვეტილებამდე. |
შეფასების საგანი და პროცედურები | მოსწავლეთა ნამუშევრები შფასდება წინასწარი სქემებით. |
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები | კომპიუტერი თემატიკის შესაბამისი პოლიტიკური რუკები საწერკალამი და რვეული. |
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი | საორგანიზაციო საკითხები –3 წთ. .A ფაზა( გამოწვევა)–14 წთ. მინი ლექცია მსჯელობა საქ–ოს პოლიტიკური მდგომარეობაზე XVIII ს–ში. .B ფაზა–შინაარსის რეალიზება –22 წთ. მასწავლებელი მართავს მოსწავლეთა შორის დისკუსიას რუსულ–ქართული პოლიტიკის გარშემო. . C ფაზა(გამთლიანება) 6წთ. მასწავლებელი ახდენს დავალების შეჯამებას, აკეთებს დასკვნებს, აწყობს დისკუსიას რაში გამოგვადგება შეძენილი კომპედეციები და აფასებს მოსწავლეებს |
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმის შკალა | 1–3 | 4–5 | 6–7 | 8–9–10 |
საკუთარიაზრის დაცვა და არგუმენტირებულად მსჯელობა | ვერ აყალიბებს საკუთარ აზრს, არ შეუძლია მსჯელობა და არგუმენტირება. | უჭირს საკუთარი აზრის ჩამოყალიბება, ვერ ახერხებს საკუთარი აზრის არგუმენტირებას. | აყალლიბებს საკუთარ ახრს,იცის ტრაქტატის მნიშვნელობა.ნაწილობრივ შეუძლია თავისი ნაახზრევის დაცვა | კონკრეტულად აყალიბებს საკუთარ აზრს. ესმის ტრაქტატის მნიშვნელობა.შეუძლია საკუთარი ნააზრევის არგუმენტირებულად დაცვა. |
მმართველობითი სტრუქტურებაის გაანალიზება | ვერ აანალიზებს საქართველოს მმართველობით სტრუქტურებს | უჭირს მმართველობითი სტრუქტურების ჩამოყალიბება და გაანალიზება. | ესმის როგორი იყო საქართველოს მმართველობითი სტრუქტურების მდგომარეობა 1783წელს. | კარგად იცის საქართველოს მმართველობითი სტრუქტურული მდგომარეობა . შეუძლია პარალელების გავლება თანამედროვეობასთან. |
რა ადგილი უჭირავს საგარეო პოლიტიკას ქვეყნის განვითარებაზე. | ვერ ახერხებს საგარეოპოლიტიკის განსაზღვრას . | ცდილობს ჩამოაყალიბოს საკუთარი აზრი საგარეო პოლიტიკის შესახებ. | აყალიბებს საკუთარ აზრს საგარე ოპოლიტიკაზე, იცის რა გავლენა აქვს მას ქვეყნის განვითარებაზე. | შეუძლია კარგად და არგუმენტირებულად განსაზღვროს რა ადგილი უჭირავს საგარეო პოლიტიკას ქვეყნის განვითარებაში,შეუძლია პარალელების გავლება დღევანდელ პოლიტიკასთან. |
Подписаться на:
Сообщения (Atom)